Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

 

Okulary przeciwsłoneczne to przedmiot bez którego nie powinieneś wychodzić z domu. Promienie słoneczne nie zależnie od pory roku mogą szkodzić naszym oczom. Dlatego gdy słońce mocno świecie nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne wybieraj tylko z pewnego źródła.

Okulary chroniące wzrok przed słońcem najlepiej kupuj w salonie optycznym. Okulary przeciwsłoneczne kupowane na bazarach są szkodliwe dla wzroku. Jeżeli przysłonisz oczy okularami bez odpowiedniego filtra, źrenice zamiast zwężać, będą się rozszerzać. W ten sposób do oka dotrze więcej szkodliwych promieni słonecznych.

Okulary na słońce powinny mieć również odpowiedniego koloru soczewki. Zabarwienie soczewki ma bardzo duże znaczenie.

  • Szary i szarozielony takie zabarwienie nie zmienia kolorów widzianych przez okulary przedmiotów, w ten sposób można określić szczegóły przedmiotu nawet z daleka.
  • Brązowy kolor zatrzymuje światło niebieskie. Kolor ten podnosi również kolor zieleni trawy na tle koloru niebieskiego nieba.
  • Żółty i pomarańczowy poprawia kontrast widzenia w pochmurny dzień. W tym przypadku ważny jest stopień zabarwienia szkła. By zapewnić ochronę przy średnim nasłonecznieniu wystarczy 70/80 procent, przy silnym nasłonecznieniu nawet 80.

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie dają jednak oczom całkowitej ochrony. By odpowiednio zatroszczyć się o wzrok należy wybrać szkła z powłoką antyrefleksyjną i filtrem polaryzacyjnym. Okulary przeciwsłoneczne  i szkła mające taką powłokę neutralizują oślepiające działanie wody, śniegu, mokrego asfaltu itd. 

Okulary przeciwsłoneczne inteligentne soczewki.

Inteligentne soczewki to tak zwane fotochromy. Soczewki te reagują na światło ultrafioletowe, automatycznie się rozświetlają. Pozwala to na noszenie okularów przez cały dzień bez konieczności wymiany na inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *